«СПРАВЖНІЙ УКРАЇНЕЦЬ»


27 квітня 2017 року в Бердянському краєзнавчому музеї відбувся урочистий масовий захід «Справжній українець», присвячений 155-ій річниці від дня народження нашого видатного земляка, уродженця передмістя Ліски м.Бердянська, українського етнографа, краєзнавця і музейника, талановитого письменника, фольклориста Василя Григоровича Кравченка (1862-1945рр.).
На свято завітали викладач БДПУ, кандидат філологічних наук В. М. Школа, учні гімназії № 3 «Сузір’я» та студенти першого курсу Бердянського коледжу ТДАТУ, голова бердянського осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» В.Ф.Пилипенко та член товариства О.І.Змієвський, а також завідувач читальним залом міської дитячої бібліотеки О. І. Пінчук та завідувач бібліотекою-філією №4 ім. Віри Єніної Г. В. Проценко.
Директор Бердянського краєзнавчого музею, заслужений працівник культури Л.Ф.Ноздріна розповіла присутнім про вшанування пам’яті В.Г.Кравченка у стінах музею: з 1992 року музей носить ім’я славетного етнографа, для всіх мешканців і гостей міста діє експозиція, присвячена життєвому і творчому шляху земляка. Експонати для неї подаровані сином краєзнавця – Михайлом Васильовичем, а також зібрані у результаті пошукової роботи.
Ведуча заходу, старший науковий співробітник музею Христина Петрина, у своїй доповіді висвітлила різні сторони непересічної особистості В. Г. Кравченка, яка й досі невідома загалу, натомість життєвий і творчий шлях митця є своєрідним прикладом для сучасного покоління бердянців. Це була надзвичайно колоритна, всебічно обдарована і, найголовніше, глибоко патріотична людина, яку ще за життя називали «справжній українець». Його славетне ім’я занесено до 7 тому «Української радянської енциклопедії» та 2 тому «Українського радянського енциклопедичного словника».
Фольклорно-етнографічні розвідки В.Г.Кравченка були опубліковані у власному оригінальному тритомному виданні «Народні оповідання й казки (етнографичні матеріали), зібрані Васильом Кравченком». Перу Василя Григоровича належить також, як він сам писав у своїй автобіографії, «ціла низка психологічних оповідань з красного письменства», зокрема збірка під назвою «Буденне життє. Психологічні малюнки».
Відомий Василь Григорович і як науковець, фундатор музейної справи, який стояв на порозі заснування і розвитку «Товариства дослідників Волині». У пореволюційні роки етнограф довгий час очолював Волинський науково-дослідний музей у м.Житомирі, активно вивчав культуру та побут краю. Просвітницька та етнографічна діяльність науковця стали приводом для його переслідування на поч.ХХст. і подальшого заслання. У 1930-ті роки вже знаного на той час етнографа було репресовано.
Багата творча спадщина В.Г.Кравченка (автор залишив її Національній Академії наук України), зберегла безліч справжніх скарбів, зокрема важливі для бердянців оповідання «Як бердянці в море ходили», «Над морем». У фондах БКМ зберігається унікальне видання – «Репресоване краєзнавство», де вміщено матеріали про народознавця, а також два томи з новітнього видання спадщини етнографа Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім..М.Т.Рильського НАН України ( Київ, 2007, 2009 рр.).
Пішов з життя В.Г.Кравченко 20 березня 1945 року у м.Ростові-на-Дону.
Сподіваємося, що Бердянськ і надалі буде пам’ятати про великий внесок Василя Кравченка в українську культуру, літературну скарбницю Бердянщини.

Передрук зі сторінки Facebook “Бердянский Краеведческий Музей”

Advertisements
Опубліковано у Духовний пантеон. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s