“Місця пам’яті Української революції”


У БДПУ 26.09.2017 відбулась спільна нарада обласної і міської науково-редакційних груп Всеукраїнського проекту “Місця пам’яті Української революції” та презентація книги “Місцями пам’яті повстанських перемог у Запорізькому краї: Азовська операція Нестора Махна”

В конференц-залі Бердянського державного педагогічного університету для науковців і студентів-істориків відбулась організаційно-методична нарада за участю представників обласної і міської науково-редакційних груп Всеукраїнського науково-просвітницького проекту «Місця пам’яті Української революції».

Взяли участь: заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко, завідувач кафедри історії України, доктор історичних наук, професор Ігор Лиман та краєзнавець, історик, український дослідник історії махновщини Володимир Чоп, директор Централізованої бібліотечної системи Галина Гусак, головний спеціаліст відділу внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю, взаємодії з військовими частинами та учасниками АТО Ігор Зубрицький, голова міської ГО “Новоспасівський козачий курінь імені Нестора Махна, учасник АТО Валерій Кутовий, представник державної служби України у справах ветеранів війни та учасників АТО Тимур Книш, директори краєзнавчих музеїв м. Бердянська Людмила Ноздріна і села Осипенко Олег Будяк, голова міського осередку тов. “Просвіта” Володимир Пилипенко, представники міського відділу культури та інші.

У рамках наради була презентована книга “Місцями пам’яті повстанських перемог у Запорізькому краї: Азовська операція Нестора Махна”. Її автори – завідувач кафедри історії України, доктор історичних наук, професор Ігор Лиман та краєзнавець, історик, український дослідник історії махновщини Володимир Чоп. Вони розповіли про важливість патріотичного виховання молоді, особливо під час військового протистояння на Сході, на прикладах перемог української зброї над різноманітними, як явними так і гібридними іноземними агресорами.

…Такі перемоги були — гучні, неймовірні, яскраві приклади військового мистецтва, але вони свідомо довго замочувались…
За словами автора книги: “Найпотужніша і найбільша в Приазов’ї стала Революційна повстанська армія України Нестора Махна. Вона контролювала велику територію на Лівобережжі зі столицею у Гуляй-полі (нині Запорізька область). Військо налічувало до 60 тис. бійців і спиралася на добре організовані загони місцевої самооборони. Історик та краєзнавець Олег Будяк розповів про видатного уродженця села Осипенко Трохима Вдовиченка, який у травні 1918 року сформував та очолив один із найсильніших загонів Нестора Махна – 2-й Новоспасівський повстанський полк. Восени 1919 року Трохим Вдовиченко брав участь у звільненні від денікінців Ногайська, Мелітополя, Маріуполя та інших міст Північного Приазов’я.

За словами доктора історичних наук, професора Ігоря Лимана, 12 грудня 1920 року Вдовиченко провів блискучу операцію з очищення Бердянська від більшовиків. Це була помста за криваву різанину, яку московські війська влаштували напередодні. Архівні документи свідчать, що лише за тиждень у Андріївці, Кінських Роздорах, Федорівці, Туркенівці та Пологах було розстріляно 1100 осіб, спалено 15 будинків. Під час рейду повстанці Нестора Махна повністю знищили бердянське ЧК та відділення «чонівців», що займалися репресіями та мародерством. Жоден мирний житель не постраждав.

Натомість радянська влада сфабрикувала історію про сотні простих людей, закатованих на території сучасної школи № 9 Наразі йде війна за історичну пам’ять, тож закликаємо вивчати історію рідного краю” – звернувся Володимир Чоп.
– Сьогодні, за часів новітньої російської агресії проти України, наша мета – увічнити пам’ять героїв, вшанувати кожного, хто сто років тому захищав рідний край від загарбників. Особливе місце серед наших героїв займають бійці селянської армії Нестора Махна, учасники народних повстань 1920-х років. Пам’ять про них – запорука нашої перемоги над російсько-терористичними агресорам, – резюмував заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко.

З метою увічнення пам’яті героїв Української революції 1917-1921 років, визнання історичного значення подій, пов’язаних із визвольною боротьбою початку ХХ століття, учасники наради вирішили запропонувати міській владі встановити меморіальну дошку в рамках Всеукраїнського проекту “Місця пам’яті Української революції” на будівлі за адресою: м. Бердянськ, вул. Університетська 14 і змінити концепцію пам’ятного знаку біля ЗОШ № 9, який буде нагадувати бердянцям про блискучу операцію з очищення Бердянська від більшовиків

Щодо надзвичайно цікавої книги Володимира Чопа (Запоріжжя) і Ігоря Лимана (Бердянськ) “Місцями пам’яті повстанських перемог у Запорізькому краї: Азовська операція Нестора Махна”, – по одному екземпляру передано в музеї, бібліотеки міста Бердянська. Також Із книгою можна ознайомитись тут:
http://ri-urbanhistory.org.ua/…/Azovska_operatsIya_Nestora_… Дякуємо авторам!!!

Ігор Зубрицький, головний спеціаліст відділу внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю, взаємодії з військовими частинами та учасниками АТО Бердянського міськвиконкому.

Advertisements
Опубліковано у Славутна минувшина. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s