Земле, щастя ти святе, \ Про кожного дбаєш. (Петро Мусір)


               ВІХИ  ІСТОРІЇ  УКРАЇНИ              Жовтень  2017 рік.

1 жовтня – 1727 року гетьманом Лівобережної України  обрано Данила Апостола (1654-1734). Подія відбувалася у м.Глухові на козацькій раді. Новообраний гетьман мав вік 73-х років, до того 43 роки очолював  Миргородський полк, був людиною поміркованою, дипломатичною, але наполегливою і являв собою новий тип гетьмана. Будучи господарем, з його ініціативи почали заселятись вільні і необжиті землі, він заохочував до праці селян і твердо стояв на захисті їхніх інтересів. Гетьман домігся послаблення присутності московства в Україні.                                                  

– минає 120 років від дня народження Поліщука Валер’яна Львовича (1897-1937), письменника, поета, літературного критика, публіциста. Народився у с.Більче, нині Демидівського р-ну Рівненщини, навчався у Кам’янець-Подільському державному ун-ті, працював у періодичних виданнях. З 1921р. мешкав у м.Харкові, належав до літоб’єднань «Гарт», «Авангард». У творчому доробку митця збірки поезій «Вибухи сили», «Книга повстань», «Сонячна міць» і ін., всього з прозою, публіцистикою було видано 50 книг творів. 23 квітня 1932р. кремлівський більшовицький каганат диктатурно  створив так зв. Всесоюзну спілку письменників на чолі з М.Горьким, з суворим підпорядкуванням московському центру, а всі, хто у творчості орієнтувався на Захід – були приречені на знищення. На початку 1938р. разом з великою групою українських митців отримав комуністичну кару – кулю в потилицю.

2 жовтня – 120 років тому народився Мосендз Леонід Маркович (1897-1948), поет, прозаїк, есеїст. Народився у Могилеві-Подільському, нині Вінничини, закінчив учительську семінарію, з постанням Української Народної Республіки перебував у її війську. У 1922р. емігрував до Чехословаччини, продовжив освіту в Українській господарчій академії в Подєбрах, згодом захистив ступінь доктора з нафтопереробки, працює за фахом, одноразово викладав та займався творчою працею. У доробку митця збірки поезій, новел і оповідань, роман «Останній пророк», поеми «Вічний корабель», «Волинський рік», тощо. Останні роки мешкав у м.Бльоме в Швейцарії.

6 жовтня – 160 років від дня народження Світославського Сергія Івановича (1857-1931), маляра-пейзажиста, карикатуриста. Народився у м.Києві, освіту здобув у Московському училищі живопису, скульптури і архітектури, був художником-ліриком, майстром поетичного пейзажу. Його роботи мали національне спрямування, це «Дніпрові пороги», «Весна на хуторі», «Миргород» і ін. Працював і в галузі сатиричної графіки, друкувався у сатиричному журналі «Шершень». У 1900р. на Всесвітній виставці у Парижі  за картину «Дворик» отримав бронзову медаль. Жив і творив у рідному місті.

 –  140 років тому народився Бурячок Іван Мартинович (1877-1936), художник театру, живописець, графік. Народився у с.Лозувата, нині Липовецького р-ну Вінничини, освіту здобув у Київській художній школі та в Краківській академії мистецтв. У 1906р. став співзасновником популярного сатиричного журналу «Шершень» у м.Києві, був головним художником театрів М.Садовського та ім.М.Заньковецької, займався книжною графікою, писав портрети і пейзажі, це полотна «Дозріле жито, «Мала батьківщина», портрети М.Лисенка, Т.Шевченка і ін., є автором ілюстрацій «Енеїди» І.Котляревського, байок Л.Глібова.

11 жовтня – минає 90 років від народження Бойчука Богдана Миколайовича (1927-2017), поета-модерніста, прозаїка, перекладача, літературного критика. Народився у с.Бертники, нині Монастирського р-ну Тернопільщини, в 1944р був вивезений відступаючими німцями до Німеччини на примусові роботи, звідки в 1949р. переїхав до США, де активно включився у літературне життя, це поетика, проза, драматургія, переклади; у царині поетики відійшов від традиційного римування Особливе місце у творчому доробку займає п’єса «Голод» про голодомор 1932-33рр. Стрижнем творчості митця став гуманістичний захист людини, уваги до інтенсивного духовного життя особистості. Входив до Нью-Йоркської групи поетів. Збагатив українську літературу численними перекладами.

13 жовтня –  160 років від дня народження Конощенка Андрія Михайловича (1857-1932), фольклориста-музикознавця. Народився у с.Обознівка, нині Кіровоградщина, навчався у Петербурзькому гірничому ін-ті, за участь в українському русі був висланий до Херсону, де зорганізував і очолив українську громаду, став співвидавцем  збірника «Степ», будучи художником-аматором, організовував виставки. У період Поставання Української Народної Республіки очолив Херсонську губернську управу. З 1927р. перебував у складі етнографічної комісії, збирав фольклорні пісенні скарби українського народу на Кіровоградщині, Київщині, Полтавщині і Одещині. За це у 1929р. репресивний московський режим причислив дослідника до міфічної «Спілки визволення України», але, з огляду на вік, кару обмежив  виселенням із помешкання у нежитлове приміщення. Кононенком А. було зібрано біля тисячі українських пісень. 

– 130 років тому народився Мишуга Лука Теодорович (1887-1955), історик, державний і громадський діяч, юрист, журналіст. Народився у с.Новий Витків, Радехівського р-ну Львівщини, правничу освіту здобув у Віденському ун-ті. У період поставання Західноукраїнської Народної Республіки працював в урядових структурах, зокрема і в закордонних. В 1921р. за дорученням уряду ЗУНР виїхав до США, де активно включився в українське організоване життя, це видавнича діяльність  в українських часописах, став співорганізатором Об’єднання українських організацій в Америці (1922р.), Українського конгресового комітету Америки (1940р.), є автором низки наукових праць.

14 жовтня – виповнюється 75 років з часу створення Української Повстанської Армії (1942р.), збройної потуги українського народу в умовах ІІ Світової війни та повоєнні роки проти німецьких, московських і інших загарбників – для здобуття, відновлення державності України. Чисельність війська складала понад 100 тисяч осіб, визначними командувачами УПА стали Василь Івахів, Дмитро Клячківський, Роман Шухевич, Василь Кук.

17 жовтня – 1987 року у м.Львові створено Товариство Лева, засноване групою національно свідомої молоді в умовах комуністичної партійної монополії, організатори мали на меті брати активну участь в процесах національного відродження,  у розвитку громадянського суспільства. Перші акції Товариства були спрямовані на відродження народних традицій, впорядкування цілеспрямовано занедбаних комрежимом пам’яток архітектури, на активізацію української музичної культури.

20  жовтня – 130 років від дня народження Заклинського Ростислава Романовича (1887-1974), історика, письменника, педагога, фольклориста, музеєзнавця, доктора права. Народився у м.Станіславові, нині Ів.Франківськ, здобув правничу освіту у Віденському ун-ті, працював за фахом а також у низці редакцій часописів. У період поставання Західноукраїнської Народної Республіки перебував у лавах Українських Січових Стрільців. З 1924р. викладав у вищих навчальних закладах, очолював Київський історичний музей. У 1933р. безпідставно був висланий до Сибіру, згодом відбував каторгу на Біломорканалі. З 1948р. вчителював у школах Станіславщини та Львівщини. Є автором  дослідницьких праць про І.Франка, Ю.Федьковича, М.Черемшину. 

(1867-1926), археолог, етнограф, мистецтвознавець, громадський діяч. Народився у м.Умані, нині Черкащина, освіту здобув у Київському ун-ті, присвятив своє життя дослідженню археологічних пам’яток на теренах України часів неоліту, трипільської культури, скіфської та слов’янської доби, власним коштом видавав  «Археологічний літопис Південної Росії» (в імперії у науковому вжитку, і не тільки, слово «Україна» було під забороною), став співзасновником Київського товариства охорони пам’яток старовини і мистецтв, яке діяло на всіх українських землях. Є автором численних праць з музейництва, археології, нумізматики.

25 жовтня – 1657 р. гетьманом України було обрано Івана Виговського, за  Богдана Хмельницького був генеральним писарем, тобто главою уряду. Під його орудою 7-9 липня 1659 р. відбулася Конотопська битва – найбільша на ті часи у світовій історії – в  якій повністю було знищено загарбницьке московське військо, яке сунуло на Україну.

У жовтні–листопаді 1937р., тобто 80 років тому комуно-московський людоїдний режим здійснив масові багатотисячні розстріли своїх жертв… з нагоди 20-ої річниці жовтневого заколоту. Забито було приблизно 10 тисяч осіб, вбивства чинилися в лісистій місцевості Сандармох, що поблизу м.Повенець, (на анексованій московитами землі у великого князівства Фінляндія у ХVІІІ ст.). Серед страчених був квіт української нації  – майстри мистецтв, вчені, це Микола Зеров, Лесь Курбас, Марко Вороний, Антін Крушельницькій, Валер’ян Підмогильний, Микола Куліш і ін.

Сиріч минає 390 літ від народження Ясинського Варлаама (1627-1707), церковного діяча, митрополита. Народився на Берестейщині, був вихованцем Київського колегіуму, продовжив навчання у Західній Європі, здобув ступінь доктора філософії. Прийняв чернечий постриг у Києво-Печерській лаврі. Згодом очолив рідний навчальний заклад, став настоятелем Лаври, у 1690р. був обраний митрополитом. Відстоював непідлеглість Київської митрополії – Москві, сам відмовився отримати звідти наставлення , обмежував перетягування вихованців Академії на викладацтво та церковні посади в Московщину. За митрополита Варлаама Акакдемія набула найвищого розвитку й отримала титул Могилянсько-Мазепинська. Владика є автором багатьох послань, полемічних трактатів, віршів.

О. Змієвський, В. Пилипенко, товариство «Просвіта», м. Бердянськ, Запорізький край, Україна,                            /proberdyansk.wordpress.com

Advertisements
Опубліковано у Віхи історії України. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s